Yurtdışına Çıkılarak İngilizce Öğrenilmez

"paylaşmak güzeldir."

Okuyacağınız bu içerik, konuyla alakalı araştırmalarda; “–yoook abicim İngilizce öğrenmek istiyorsan illaki yurtdışına çıkman gerekiyor. Gerisi hikaye. Hiç boşuna kafa patlatma. Bak benim halaoğlu on sene İngilizce dersi aldı tek kelime konuşamıyor. Ama abime söyleyeyim gitti Amerika’ya iki ay kaldı. Bir döndü şimdi bülbül gibi İngilizce şakıyor” ifadeleriyle karşılaşan, yurtdışına da çıkma imkanı olmayan, dolayısıyla da İngilizce Öğrenmekten vaz geçen insanlara yönelik hazırlanmıştır.

Yurtdışına Çıkılarak İngilizce Öğrenilmez

En yaygın örnek, hayatlarının neredeyse 30 yılını Almanya’da, gurbette çalışarak geçiren binlerce insanımızın Türkiye’ye döndüğünde Almanca’yı konuşamıyor olmalarıdır. Bu durumun sebebi ise her ne kadar yurtdışında yaşamış olsalar da hemen her işlerini ana dillerini kullanarak çözmüş olmaları ve o ülkede Türk mahalleleri oluşturarak kendilerini Almanca’ya maruz bırakmadıkları gösterilmektedir.

Bir başka örnek olarak ise; Anlıyorum Ama Konuşamıyorum adlı kitabında bu konuyu eleştiren yazar Salih Uyan, yurtdışına çıkarak, aslında anadili İngilizce olmayan ve dünyanın çok farklı ülkelerinden gelen insanların İngilizcelerine maruz kalınabileceği ve bunun da faydadan daha fazla zarar sağlayacağına dikkat çekmektedir.

Bu örneklerle birlikte, aslında, bir yabancı dil öğrenimini gerçekleştirebilmek için olmazsa olmaz gösterilen, yurtdışına çıkma faaliyetine gerek olmadığını, asıl yapılması gerekenin hedef dile maruz kalabilmeyle alakalı olduğunu öne sürebiliriz.

Bu denli gelişen teknolojinin yardımıyla da bir yabancı dile maruz kalma eylemini yurtdışına çıkmaya gerek duymadan pekala sağlayabiliriz.  İnternetin yardımıyla sınırsız veriye ulaşabileceğimiz gibi, ana dili İngilizce olan bir çok insanla da iletişime geçebilir, dolayısı ile kendimizi İngilizce’ye maruz bırakabiliriz.

İngilizce Öğrenme konusunda oldukça fazla problemlerimizin temel sebebinin, kendi ana dilimizi nasıl öğrendiğimizi unutmamız olduğunu düşünüyorum. İngilizce öğrenmek istiyorsak, çevremizde anadillerini öğrenme aşamasında bulunan çocukları dikkatle izlememiz ve onların yöntemlerini uygulamamız gerekmektedir.

Daima çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile;
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir