Kitap Okuyarak ve Defter Tutarak İngilizce Öğrenilmez

"paylaşmak güzeldir."

Nasıl İngilizce Öğrenilmez kategorili içerikler de sıra “kitap okuyarak ve defter tutularak İngilizce” öğrenilmez başlıklı içeriğimiz var.

İngilizce öğreniminde yapılabilmesi muhtemel yaygın hatalar ile alakalı içerik üretmeye ve böylelikle birilerine fayda sağlayabilmeyi amaçlamaktayım.

Genel olarak, eğitim hayatından yıllar sonra İngilizce öğrenmeye karar verilip, hemen ertesinde ise; yapılmaya başlanan birçok hatalı girişimden bir tanesi de, kalın kalın gramer konularını barındıran kitaplara sahip olmak, yeni İngilizce defterleri edinme ve ancak bunlar sayesinde dil öğrenilebileceğine inanmaktır.

Oysa, uygulamaya çalışılan bu yöntemin, hali hazırda senelerce okullarda uygulanması ve sonucunda hiçbir işe yaramaması gerçeği üzerine bir türlü düşünülemez. Konudan muzdarip birçok insanın, aklının ucundan bile geçmemesinin oldukça yaygın olduğu kanaatindeyim.

Kitap Okuyarak ve Defter Tutarak İngilizce Öğrenilmez

Öyleyse gelin hep birlikte bu iddalı başlığın cevabını bulmaya ve içini doldurmaya gayret edelim. Lakin aksi takdir de bu uygulama girişimleri, hem işe yaramaz nitelikte olacak hem de vakit kaybına sebebiyet verecektir.

Neden Kitap Okuyarak ve Defter Tutarak İngilizce Öğrenilmez?

Benim inandığım ve anlatmaya çalıştığım en etkili ve basit olarak dil öğrenme yöntemi, tamamen dile maruz kalmanın yanı sıra konuşma üzerine yoğunlaşma olduğundan, başlıkta geçen ifadelerin de vakit kaybı doğuracağı, hatta kısa sürede dil öğreniminden soğutacak ve vazgeçirebilecek potansiyele sahip olduklarını düşünüyorum.

Bunlarla birlikte, bilimsel yönden kanıtlanmış, dört temel dil edinme becerilerini, kaldırıp çöpe atacak halimiz de yok elbette. Amacımız işe sıfırdan başlamak isteyen insanlara, İngilizce öğreniminin ne kadar kolay, ücretsiz, kısa sürede ve hatta eğlenceli olabildiği düşüncesini kazandırmaktır.

Zihinlerde, uzun süreden beridir, tabu haline gelen yanlış düşünceleri yıkmanın yolu buradan geçiyor. Sadece kitap okuyarak ve defter tutarak İngilizce öğrenmenin mümkün olduğuna inananlara, hangi insanın anadilini öğrenme sürecinde kitap ve defter uygulamalarına başvurduğunu sormak gerekmektedir.

Kitap okumanın da diğer birçok yöntem gibi dil öğrenimine faydası olduğu her ne kadar su götürmez gerçek olsa da, konuşma odaklı bir eğitimden önce uygulanması gereksiz ve zaman kaybına neden olacaktır.

“Dil öğrenimi bir süreçtir” önermesinin hemen ardından konuşma odaklı kişisel eğitime yönelmek ve önümüzde kapalı duran kapıyı ilk olarak bu düşünce ile aralamak farkındalık kazanma bakımından oldukça önemlidir.

Çorabı sökmeyi sağlayacak ilk çentiğin, “İngilizce’yi iletişim aracı olarak kullanma arzusu” olması ve bunu da sağlayacak yöntemin konuşma/pratik yapma işlemi kabul edilmesi halinde geriye kalan söküğü çektikçe, çorabın çok daha kolay vaziyette çözülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Daima çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile;
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir