Kelime Ezberlenerek İngilizce Öğrenilmez

"paylaşmak güzeldir."

İngilizce Öğrenme yollarına başvuran insanların internette sonsuz içerikle karşılaşması ve ne yazık ki bunların bir çoğunun da çöp kadar değeri bulunmaması gerçek olmakla birlikte çok büyük bir problem teşkil etmektedir.

Bu değersiz içeriklerin içerisinde azımsanmayacak kadar geniş yer tutan kelime ezberleme yöntemleri ise yazımızın konusunu oluşturmaktadır. Gün geçmiyor ki, akla hayale gelmeyecek bir kelime ezberleme yöntemi daha yaratılmasın.

Ezbere dayalı öğrenme sistemlerinin olumsuzlukları, her ne kadar klişe gibi görünse ve hemen herkesçe kabul görse de söz konusu “İngilizce kelime ezberleme” olduğunda bir anda tüm özelliğini yitiriyor.

Oldukça yaygın bir biçimde, bu ezber yöntemlerinin işe yarar olduğu dayatılmaya çalışılıyor. Bu dayatılma çalışmalarının da büyük bir oranda başarılı olduklarını gözlemleyebiliyoruz.

Kelime Ezberlenmez Kelime Öğrenilir

Sözlükten listeler halinde kelimeleri alıp ezberlemek.
Çeşitli kelime kartlarının ön yüzeyleri İngilizce, arka yüzeyler ise Türkçe karşılıkları olacak şekilde ezberlemek.
Çeşitli hazıfa teknikleri kullanılarak kelime ezberleme çalışmaları.
Yaşam alanlarının çeşitli yerlerine sık sık karşımıza çıkması sağlamak amacıyla yapıştırılan kelimeleri ve bunların Türkçe karşılıklarını ezberleme yöntemleri.
Her kelimeye ayrı bir hikaye atfederek ezberleme yöntemleri.

Bahsi geçen yöntemlerden sadece birkaçını oluşturmaktadır.

Bu yöntemlerin hemen hepsinin, (belki kısmi başarı sağlansa bile) oldukça zahmetli olmaları, uzunca zaman kayıplarına neden olmaları ve çoğu kez de ezberlenenin unutulacak olması gibi olumsuz yönler barındırdığından zararlı olduklarını düşünüyorum.

Tüm bu yöntemler, temelinde her ne olursa olsun, “ezbere dayalı” birer yöntem olduğundan kesinlikle işe yaramaz, daha doğrusu ne kadar çok, hangi yöntemle ezberlenirse ezberlensin, önünde sonunda unutulacak olmalarını, kaçınılamaz bir gerçek olarak görüyorum.

İngilizce kelimelerin ezberlenmeleri değil öğrenilmeleri, çok daha fazla, hatta gerçek yarar sağlayacağı kanaatindeyim. Bu ifademle, bir kelimenin ezberlenmesi ile öğrenilmesi arasındaki etkili farka dikkat çekmeye çalışıyorum.

Kelimeleri listeler halinde belirleyip, Türkçe karşılıkları ile birlikte ezberlemek yerine, İngilizce’de karşılaştığımız herhangi bir yabancı kelimeyi, cümle içerisinde öğrenmek, yani hangi durumlarda, hangi ifadeler ile kullanıldığını, bir bütün haliyle öğrenmenin, oldukça faydalı ve unutulması mümkün olmayan hale gelmesinden dolayı, çok daha etkili ve işe yarar olduğunu düşünüyorum.

Konuyu pek fazla uzatmamak ve kimseyi de sıkmamak adına, özetle, “Kelime ezberlenmez, Kelime Öğrenilir” diyerek içeriğimi sonlandırmak ve sözü işin uzmanı niteliğine sahip FK LANGUAGE adlı youtube kanalının, aşağıda paylaştığım videosunu izlemenizi öneriyorum.

Çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile;
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir