İkinci Üniversite Harçları

"paylaşmak güzeldir."

Ülkemizin, eğitim-öğretim sisteminde bulunan, sınavsız ikinci üniversite konulu paylaşımlarımızın İkinci Üniversite Harçları alt başlığı ile detaylı bilgi verilmek amaçlanmıştır. Kısaca sistem; üniversite mezunlarına ve halen okumakta olan örgün üniversite öğrencilerine, herhangi bir sınava tabii tutulmadan, farklı bir programa kayıt yaptırabilmeye olanak sağlamaktadır. Ancak, bu olanaktan yararlanabilmek adına bir takım kurallar belirlenmiştir. Kurallardan birini oluşturan; başlığımızdan da anlaşılacağı üzere ikinci üniversite harçlarıdır.

Açıköğretim Fakültelerinin öğrenim giderleri ve öğrenci bedeli/öğrenci katkı payı tutarları bakanlar kurulu kararları ile belirlenmektedir.

Aöf Harç Ücretleri

Açık öğretim fakültelerinin, ikinci üniversite kapsamında açtığı programlara, sınavsız kayıt seçeneği, bir üniversite diplomasıyla yetinmeyip eğitimine devam etmek isteyen bireylerce tercih edilmektedir.

Peki, aynı anda iki üniversite okumak veya sınavsız ikinci üniversiteye kayıt olmak ne kadar maliyet oluşturur?

Aöf harç fiyatları ile 2 üniversite okuyanların harçları yazının sonunda üniversite ve bölümlere göre sunulan ücretlerin linkleri paylaşılmıştır.

Not: Paylaşılan ikinci üniversite harçları, 2018-2019 eğitim- öğretim yılına ait fiyat tablosudur. İlerleyen dönemlerde ücretler ve yeni programlar ile oluşabilecek değişiklikler sürekli güncellenecektir.

Dönem Öğretim Giderleri

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıracak öğrenciler, Bakan Kurulu Kararlarına esasen, sınavlarda kullanılan basılı malzemeler ve diğer hizmetlerin karşılığı olarak ilgili üniversite tarafından belirlenen Dönem Öğretim Giderlerini ödemekle sorumludurlar.

İnternet başvuru işlemi tamamlandıktan ve gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından ödeme işlemine geçilebilmektedir.

Burada önem arz eden konu ödeme işleminin dikkat ile yapılmasıdır. Nedeni ise hata yapılabilecek ödeme işlemlerinin sorumluluğu öğrenciye ait olmasıdır.

Ödeme işleminde Kimlik Bilgileri, Kayıt Türü, Ödeme Miktarı ve Program Seçimi konularında mutlak kontrol edilmeli. Bu bilgileri kontrol etmek, oluşabilecek problemlere önceden önlem alma niteliği oluşturacaktır.

Doğal olarak ödeme işleminde seçilecek bölümün ve kayıt türünün kayıt işleminde seçilen bölüm ve kayıt türü olduğundan emin olunmalı. Aksi halde, yanlış programa ve kayıt türüne ödeme yapmanın, adı geçen yanlış programa kayıt olma gibi bir olasılık mümkün değildir.

Örneğin; Felsefe Lisans Programına ikinci üniversite kayıt türü ile kayıt yaparak ödemeyi Türk Dili Programı veya farklı bir kayıt türü adına yapılması ile, kaydımızın Türk Dili Programına geçirmek mümkün değildir.

İlk kayıtta ve devamında ise her dönem başı kayıt yenileme işleminde ödenmesi gereken tutarları konu alan yazımız, Açıköğretim Eğitim Ücretleri ile Sınavsız İkinci Üniversite Harç Ücretleri; hakkında sorulabilecek tüm sorulara yanıt verebilmeye çalışılmıştır.

Eksik gördüğünüz herhangi bir konu hakkında öneri ve sorularınız var ise iletişime geçebilir ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Öğrenci Katkı Payı

07/07/2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair 27/06/2018 tarihli ve 12007 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre kayıt yaptıracak adaylardan Dönem Öğrenci Katkı Payı tutarı alınmayacaktır. Ancak;

27/06/2018 tarihli ve 12007 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 10-(3) maddesi; “Öğrencinin kayıtlı olduğu sadece bir programın öğrenci katkı payı, devlet tarafından karşılanır. Birinci öğretim veya açıköğretim kapsamında bir programa kayıtlı iken aynı kapsamda ikinci bir yükseköğretim programına (çift anadal programları hariç olmak üzere) kayıt yaptırılması halinde, ikinci programa ait öğrenci katkı payları, öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır.”

Maddesi gereğince bu durumda olan öğrenciler Öğrenci Katkı Payını kendileri ödeyeceklerdir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve çifte vatandaşlıklarından bir tanesinin T.C. uyruklu olan adaylar, Mavi kartlılar ve Suriye uyruklu öğrenci adayları Öğrenci Katkı Payını ödemeyecekler.

Bu adaylar sadece Öğrenim Giderleri ödeyeceklerdir. Koşulları sağlayan adayların, ikinci üniversite harçları yalnızca öğrenim giderlerinden oluşmaktadır.

Yurtdışında kendi imkânlarıyla İkinci Üniversite kapsamında öğrenim görmek isteyen adaylar ise; hem öğrenim giderleri hem de Katkı Paylarını ödeyerek ikinci üniversite harçları ’nı ödemiş olacaklardır.

AÖF İkinci Üniversite Harçları Nasıl Ödeniyor?

Harç parası nasıl yatırılır?

Halk bankası harç yatırma nasıl yapılır?

Ziraat bankası AÖF harç yatırma nasıl yapılır?

İkinci Üniversite Harçları konusunda, internet başvuru işlemi tamamlanmasının ardından, ödeme işlemine geçmemiz gerekmektedir. AÖF ödeme yöntemleri birden fazla seçenek sunmaktadır.

AÖF harç ödeme, internette, AÖF ikinci üniversite ödeme yöntemleri mevcuttur. Bunlardan ilki, internet başvurusunun hemen ardından yapılabilecek “AÖF kredi kartı ödeme” yöntemidir.

Kredi kartı yanı sıra banka kartı ile de yapılabilecek bu ödeme yöntemi belirli bir banka koşulu sunmamaktadır. Herhangi bir bankanın kredi/banka kartı ile ödeme işlemi tamamlanabilir.

Bunun haricinde AÖF para yatırma yöntemleri;
– Bankamatiklerden kartlı/kartsız işlemler ile ödeme
– Mobil Bankacılık ile ödeme
– İnternet bankacılığı ile ödeme gibi yöntemlerde bulunmaktadır.
Önemli Not: AÖF para yatırma – AÖF ikinci üniversite ödeme ve ikinci üniversite harçları gibi konuları adına, bankaların gişelerinden ödeme yapılmamaktadır.

Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite Harçları Kapsamında Açıköğretim Fakültesi Lisans ve Önlisans Programları Öğrenim Giderleri Tablosu

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi İkinci Üniversite Harçları Kapsamında Lisans ve Önlisans Öğrenim Giderleri

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İkinci Üniversite Harçları Kapsamında Lisans ve Önlisans Programları Öğrenim Giderleri

Konuyla alakalı sorularınızı aşağıya yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

Ayrıca İletişim Sayfası linkine tıklayarak karşınıza çıkacak form ile benimle iletişim kurabilirsiniz.

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir