Gramer Çalışarak İngilizce Öğrenilmez

"paylaşmak güzeldir."

İngilizce öğreniminde gramaerin zararları

Sadece Gramer Odaklı Eğitim ile İngilizce Öğrenilemez

Bu kadar çarpıcı bir bir başlıkla içerik oluşturmamın sebebi, İngilizce’yi bir iletişim aracı olarak kullanmak isteyen insanlarda farkındalık yaratabilmek ve yaşanması muhtemel zaman kayıplarının önüne geçmeye çalışmaktır.

Dolayısıyla okuyacağınız bu içerikte ve sitenin diğer tüm içerikler de herhangi bir bilimsel temele dayandırılmaya çalışılmamış tamamen kişisel görüşlere yer verilmiştir.

Teorik ve Pratik Ayrımı Gramer İçin Önemi

İngilizce İçin Teoriden Çok Pratiğin Önemi

En sığı tanımları; bir bilginin teknik kısmına teori, uygulama veya hayata geçirme kısmına ise Pratik denilmektedir.

Bilimsel olarak bu iki olgunun daima birbirlerini tamamlar nitelikte olduğu kabul edilebilir. Hatta  Leonardo Da Vinci’nin konuyla alakalı oldukça ünlü sözü; “uygulamaya el vermeyen teori anlamsız, teoriye dayanmayan uygulama ise kısırdır” sözü bu birbirini tamamlama düşüncesini özetleyebilir.

Fakat başlığımızla alakalı olarak biz bu bilimsel yanlarına değil daha çok işimize yarar kısmıyla ilgilenmeye çalışacağız. İngilizce dilini bir iletişim aracı olarak öğrenmek/kullanmak isteyenlere, kesinlikle kaçınılması gerekenleri, oldukça basite indirgeyerek aktarmaya çalışacağız.

Dillerin, gramer yapıları ve dil bilgileri Teorik kısmını, konuşma ve konuşulanı anlama (dili aktif kullanma) gibi yetkinlikler ise pratik kısmını oluşturduğunu kabul edebiliriz.

En kısa yönden, zaman ve para kaybına sebep olunmasını engellemek amacıyla sadece pratik kısmının yararlı olacağı, teori kısmının ise yapılacak büyük bir hata olarak görmeye çalışmalıyız.

Örneğin, amacı sadece “yüzme” öğrenmek isteyen bir kişinin, yüzme konusuyla alakalı binbir türlü kitaplar aldığını, uzun süre tamamen teknik bilgi edinebilme amacıyla çalışmalar yürüttüğünü varsayalım.

Yüzmede etkili hareketlerini, su basınç hesaplamalarını, nefes egzersizlerini, vücut ısılarını, el ve ayak hareketlerini, su derinlik hesaplamalarını, hangi derinlikte hangi davranışlardan kaçınmalarından vs. Kısacası işin tüm teorik bilgileri öğrenebilirler.

Fakat sıra eyleme geldiğinde ve suya atladıklarında hiçbir pratik tecrübeleri olmadığından başarı şansları da şüphesiz sıfır olacaktır.

Amacı yüzme olan bir insan bir an evvel suya girip tecrübe kazanarak eylemi en kısa sürede öğrenme yoluna gitmelidir. Bu şekilde yüzme öğrenen insanın diğer tüm teknik bilgileri bilmemesi onun amacına ulaşmasına bir engel oluşturmamaktadır.

Şu içerikte bahsettiğim kitapta da buna benzer etkili bir örnek mevcuttur. Klasik İngilizce eğitimi alan bir insanı, bisiklet kullanmayı öğrenmek isteyen bir insana benzetmektedir.

Bu kişiye senelerce bisiklet tekerleğinin yarıçapı, dişli sayısı, pedala uygulanan kuvvet miktarı gibi teknik bilgiler öğretilmeye çalışılıyor. İşin sonunda ise bisiklete bindirilip kullanması istendiğinde kaçınılmaz sonuç başarısızlık oluyor.

Ülkemizin klasik yabancı dil eğitim sisteminde öğrencilere çok erken yaşlardan tutunda üniversite eğitimine kadar verilen tüm yabancı dil derslerinde sadece gramer konularının öğretilmesi amaçlanmaktadır. Bu şekilde verilen ve yıllar süren yabancı dil eğitiminden sonra, hemen hiçbir öğrenci, ne yazık ki asla İngilizce konuşamıyor.

Bu olumsuzluğa sebep olarak ise; senelerce sadece işin teknik kısmıyla ilgilenmesi, teoriye/gramere yönelik eğitim görmesi ve pratik kısmının adeta yok sayılması rahatlıkla gösterilebilir.

Eksik bulduğunuz, katılmadığınız yada eklemek istediklerinizi lütfen bana iletiniz. İçeriğimi okuyan herkese teşekkürlerimi sunarım…

Çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile;
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir