Bir Youtube Kanalı FK LANGUAGE-Fercan Kasap

"paylaşmak güzeldir."

İki yıl kadar uzunca bir süre, İngilizce Öğrenmek için sürekli araştırmalar yapıyorum. Ancak bu süre zarfında, sebebini hala tam olarak anlamadığım, bazı nedenlerden dolayı, “özel ders” ve “özel ingilizce kurslarına” hep mesafeli durdum. Ekonomiyle ilgili olabilir elbette. Bu kadar fahiş ücretler ödeyerek İngilizce öğrenmenin, mutlaka alternatif yolları olabileceğini hiç aklımdan çıkarmadım.

Ne yazık ki bu görüşüm, temelsiz ve dayanaksız olduğundan, sönük ve etkisiz bir şekilde varlığını sürdürmekteydi.

Bu etkisizliği sayesinde de çevremde, İngilizce öğrenmek için, “özel İngilizce kursu” almak isteyen insanlara, aslında kursa gitmelerine gerek olmadığını, kursların yarardan daha fazla zarar sağladıklarını, anlatabilecek yeteneği kendimde bulamıyordum.

Benim İngilizce bilmiyor oluşum ve onlara önerebilecek herhangi bir fikrimin de olmaması, elbette ki, bu olumsuzluğun açık bir nedeni olabilir.

Ta ki, yaklaşık iki yıldır, “özel kursa gitmeye muhtaç olmadan” nasıl İngilizce öğrenilir? Sorusu üzerine yaptığım araştırmaların en sonunda, Youtube’da, elle tutulacak kadar somut ve uygulaması, adeta çocuk oyuncağı kadar kolay olan yöntemini, insanlara anlatmaya çalışan öğretmene denk gelene kadar.

Bir İngilizce öğretmeni Fercan Kasap. Youtube Kanalının ismi ise FK LANGUAGE. Bu yazımda FK LANGUAGE Youtube kanalından ve kanalın kurucusu Fercan hocanın, İngilizce öğrenme konusunda, geliştirdiği en etkili ve en kolay özelliğe sahip yönteminden bahsetmeye çalışacağım.

Bana göre, İngilizceye karşı oluşturulan tüm tabuları yıkan bir öğretmen. İki yılın sonunda, gerçekten İngilizce öğrenebileceğime inanmamı sağlamış olması deyim yerindeyse bir dönüm noktası niteliğindedir.

Kısa bir süre önce, rastgele bir eğitim videosuna denk geldim. Oldukça etkili bir videoydu. Devamında diğer videolarını izlemeye koyuldum.

Kesinlikle itiraf edebilirim ki, Fercan Hoca’yı (FK LANGUAGE) referans göstererek, artık çevremde ki insanlara, İngilizce öğrenmek için asla bir kursa gitmeye gerek olmadığını, hatta Özel İngilizce Kursları ve Özel Dil Okullarının yararlı olmaktan daha çok, zararlı olduklarını dile getirebiliyorum.

Fercan hocanın yayınladığı bir canlı yayında kendisine, “İngilizce öğrenemeyen insan ya kandırılmıştır ya da öğrenmek istemiyordur” diye bir yorum yazmıştım. Buna verdiği cevap “çok haklısınız İngilizce öğrenemeyen birinin geçmişte bu konuyla alakalı mutlaka bir travması vardır ya da öğrenmek istemiyordur” dedi.

O sıra kendi kendime “travma mı? Yok, artık daha neler” dedim. Ancak konuyu bir süre düşündükten sonra, İngilizce’den Nefret Ettiren Travmalara Küçük Bir Örnek başlıklı içeriği yazıp, yayımlamaya karar verdim.

Çünkü 28 yaşımda bana, linkteki içerikte anlattığım, ortaokul hatıramın aslında bende bıraktığı, travma halinin, farkına varmamı sağladı. Evet, bu kötü bir hatıradan ziyade, tam anlamıyla bir travma olduğunu, yıllar sonra kendime itiraf edebildim.

Bunların dışında, sadece kolay ve gerçekçi yönteminden ziyade, “Özel İngilizce Kursları” ve “Özel Dil Okulları” hakkında ki düşünceleri yönünden, kendisiyle tam bir fikir ortağı olduğumu düşünüyorum.

Kendi deyimi ile Özel İngilizce Kurslarına ve Özel Dil Okullarına savaş açmış bir öğretmendir. Ve bende kendisinin bu savaşında sonuna kadar yanında olacağıma dair, kendi kendime söz vermiş bulunmaktayım.

Kendime söz verdim vermesine ama bir yandan da düşünmeye başladım; “ben bu konuda neler yapabilirim?” diye. İlk parasal/maddi destek akla gelebilir. Ancak, ne yazık ki maddi bir yardımda bulunmaya imkânım yok.

Hali hazırda “eğitim” kategorisinde var olan okulculuk.com adlı bloğumun konseptini “İngilizce Öğrenme” konusuna ağırlık vererek, yeniden düzenlemeye karar verdim.

Bu sayede hem kendim hem de eşim ve çocuklarım ile birlikte İngilizce öğrenebilecek, dolaylı yoldan ise FK LANGUAGE kanalının, (bir nebzede olsa) sesine ses olmaya gayret edeceğim.

Bloğumda Fercan hocanın paylaşımlarını, anlatmaya, öğretmeye çalıştığı her konuyu tek tek alıp burada işlemeye, daha fazla insana ulaştırmaya çalışacağım. Sadece benim bloğum ve burada paylaştığım İngilizce çalışmalar sayesinde, bir kişiyi bile özel kursa gitme fikrinden caydırabilirsek ne mutlu.

Mevcut eğitim sistemlerimiz söz konusu olduğunda; çağımızın gerçek eğitimcilerinin birer kahır sahibi olabileceklerini düşünüyorum. Ve bu “kahır çeken gerçek eğitimciler” kategorisinde Fercan Hoca’nın da iyi bir örnek olduğu kanısındayım. Bu özelliği ve tüm çalışmalarında dolayı da Sevgili Fercan Kasap’a teşekkürlerimi sunmak isterim.

Kanaatimce, FK LANGUAGE; başta Fercan Hoca ve onun ekibi, aslında oldukça iyi bir iş çıkarmaktadır. Bu ekip gibi işine gönül veren, diğer tüm eğitim emekçilerinin, “daha fazla insana ücretsiz ingilizce öğrenebilecekleri konusunda farkındalık yaratmaya çalışma” gibi amaçları, sürekli olarak desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ne kadar fazla insana ulaşabilir ve dertlerini aktara bilirlerse, o kadar insanı bu “Özel İngilizce Kursu” simsarlarının ellerinden kurtarmış olurlar.

Ülkemizde kanayan bir yara haline gelmiş olan “İngilizce Öğrenme” konusunda, insanlarımızın para, zaman ve emeklerini çaldırmalarına, ancak bu şekilde, işlerine gönül vermiş eğitimcilerimiz engel olacaklardır…

İçeriğimi buraya kadar sabırla okuduğunuz için çok teşekkür eder ve gelecek içeriklerde özelliklede “İngilizce Öğrenme” konusunda paylaşacağım içeriklerde görüşmek üzere…

Daima çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir