Aöf Kayıt Yenileme | Aöf Harç Ödeme ve Tüm Detaylar

"paylaşmak güzeldir."

Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin, bir öğretim yılı içerisinde güz ve bahar dönemleri için periyodik yapmaları gereken işlem; “Aöf Kayıt Yenileme”. Yazımda aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız. İşte içerik tablomuz ve yazımızın konu başlıkları;

Aöf Kayıt Yenileme Nedir?

Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri, her öğrenim yılında bir sonraki dönem için geçerli olacak ve öğrenci statüsünde olmayı/öğrenci haklarından yararlanmayı sağlayan bir işlemdir.

Üniversite sınavı sonrasında veya aöf ikinci üniversite kapsamında yaptırılan “ilk kayıt” işlemi, sadece sıradaki dönemi kapsamaktadır. Doğal olarak eğitime devam edebilmemiz için, her dönem başı yinelenen bu işlemi; sistem “kayıt yenileme” olarak tanımlamaktadır.

Kayıt yenileme işlemi; bir nevi öğrenciliğin aktif olmasını sağlayan zorunlu bir işlemdir. Gelecek dönemin derslerini seçme ve öğrenim giderlerini ödeme, işlemlerini gerçekleştiren bir adım olarak değerlendirilebilir.

Aöf Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Bünyelerinde Açıköğretim Fakültesi bulunan üniversitelerin internet sitelerinden online olarak yapılır.

Kayıt Yenileme işlemi; üniversitenin açıkladığı Akademik Takviminde “Aöf Kayıt Yenileme Tarihleri” olarak bildirdiği tarihler arasında gerçekleştirilir.

Örneğin; Anadolu Üniversitesi 2018-2018 Öğretim yılı için belirlediği Aöf Kayıt Yenileme Tarihileri;
“Güz Dönemi Kayıt Yenileme Tarihleri 24 Eylül-5 Ekim 2018”
“Bahar Dönemi Kayıt Yenileme Tarihleri ise 11-22 Şubat 2019’dur”.

Öğrenciler “Kayıt Otomasyonu” T.C Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıkları sistemde, sırasıyla;
Ders Ekle-Sil işlemi,
Seçilen ve bırakılan dersleri onaylama,
Oluşan ücreti ödeme ve son olarak yapılan işlemin gerçekleştiğini kontrol ederek “Aöf Kayıt Yenileme” işlemini tamamlamaktadırlar. Peki Aöf Kayıt Yenileme İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Aöf Akademik Takvim Nedir?

Üniversitelerin, yıllık olarak hazırladıkları, gelecek öğrenim yılı içerisinde yapılması planlanan, önemli mevzuatların tarihlerinin belirlendiği belgeye “Akademik Takvim” denilmektedir.

Kayıt işlemleri, sınav tarihleri, tatil günleri, başvuru ve mazeret tarihleri, yıl içerisinde yapılması planlanan üst düzey faaliyetler gibi önemli bilgiler, akademik takvim ile daha öğrenim yılı başında tarihleri belirlenmektedir.

“Aöf Akademik Takvim”de ise öğrenim yılı başında; yeni kayıt, kayıt yenileme, ders ekle-sil, sınav tarihleri ve sınav merkezleri tercihlerinin son başvuru tarihleri yayınlanmaktadır.

Açıköğretim akademik takviminde Güz ve Bahar dönemi, aöf sınav takvimi paylaşılmaktadır.

Buradan Anadolu Üniversitesi Akademik Takvimine ulaşabilirsiniz.

Aöf Ders Seçimi ve Aöf Ders Ekle-Sil İşlemi

Açıköğretim öğrencileri Kayıt yenileme işleminin ilk adımı olarak aöf ders seçimi ya da aöf ders ekle-sil işlemini yapmalıdır. Bu işlem üniversitelerin sistemlerine giriş yaparak online olarak yapılmaktadır.

Anadolu Üniversitesi bu işlemi 2017-2018 öğrenim yılından itibaren öğrencilere fakülte tarafından hiçbir ders atamamaktadır. “Aöf ders kaydı” işlemini tamamen öğrencinin kendisine bırakmış durumdadır.

Öğrenciler kayıt yenileme tarihleri arasında, sadece o dönem için ders seçimi işlemlerini yapabilirler. Ders Ekle-Sil ile seçilecek ders sayısı, ders kredileriyle sınırlandırılır. Her yarı yıl için üst sınırı 45 AKST krediye kadar seçebilmektedirler.

Daha önceki dönemlerde seçilerek başarısız olunan dersleri tekrar seçme zorunluluğu yoktur. Ancak başarısız olunan dersi seçmek istemeyen öğrenci, o dersin sorumluluğunun kalkması mümkün değildir. Sadece o dönem seçmeme hakkı vardır. Mezun olabilmek için programın tüm derslerinin alınarak başarılı olunması şartı vardır.

Kayıt yenileme tarihleri arasında ödeme yapılmadığı sürece ders ekle-sil işlemi yapılabilir. En son ödeme ile birlikte o dönemin ders seçimi tamamlanmış olur. Tekrar değişiklik söz konusu olamaz. Herhangi bir mazeret bildirimi kabul edilemez.

Aöf Harçları: Aöf Katkı Payı ve Öğrenim Giderleri

Toplam Aöf Ücretleri  “Açıköğretim harçları” veya “açıköğretim ücretleri” aöf kayıt yenileme işleminde, dersler seçildikten sonra ödenmesi gereken öğrenim giderleridir. Bu giderler ders sayısına göre artıp azalır.
Aöf harçları ödenmesi gereken iki ayrı başlıktan oluşur.

1.Dönem Öğrenim Giderleri

2.Dönem Öğrenci Katkı Payı

1.Dönem öğrenim giderleri; sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmet bedellerinin karşılanması için bakanlar kurulu kararına göre ilgili üniversite tarafından belirlenen ücretin tanımıdır.

2.Öğrenci katkı payı nedir? Üniversite katkı payını kimler öder?

Öncelikle bilinmesi gereken, “aöf katkı payı ücretleri” bakanlar kurulu kararı ile belirlenmektedir. En son belirlenen katkı payı 35.50 tl. dir.

Ülkemizde 27/06/2018 tarihli ve 12007 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre öğrencilerin dönem öğrenci katkı payları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Ancak, ücretin devlet tarafından karşılanması, öğrencinin mezun olunabileceği yılları kapsamaktadır. Şöyle ki; bir önlisans programına kayıt yaptıran öğrencinin ödemesi gereken dönem katkı payı tutarı yalnızca kayıt tarihinden itibaren iki yıl için devlet tarafından karşılanır.

Mezun olamaması durumunda devam eden üç ve sonraki yıllarda katkı payını kendi ödemesi gerekmektedir.

Aynı şekilde, lisans öğrencilerinin de, ilk dört yıllık katkı payları devlet tarafından karşılanmaktadır. Beşinci yıldan itibaren, mezun olamadığı her yıl için, kayıt yenileme işlemi sırasında katkı payı tutarı, öğrenim giderlerine yansıtılır.

Bakanlar kurulu kararında açıkça belirtilen, katkı payı devlet tarafından karşılanması maddesi, yalnız bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrenciyi kapsamaktadır. Dolayısı ile iki farklı programa kaydolan öğrencilerin sadece bir programının katkı payı ücreti devlet tarafından karşılanacak.

Diğer programının katkı payı ücreti ise “Dönem Öğrenim Giderleri” adı altında üniversite tarafından belirlenen miktara ilave edilmek sureti ile öğrenciden temin edilecektir.

Aöf para yatırma işlemi, ders seçimi yapılıktan sonra gerçekleştirilir. Ders seçimi yapmadan, herhangi bir ücret oluşamayacağından ödeme yapılamaz. Aöf kayıt yenileme ücreti ancak ders kaydı yapıldıktan sonra belirlenir.

Aöf Harç Ödeme

Aöf ödeme işlemi ders seçiminden sonra yapılır. Dikkat edilmesi gereken konu ödeme yapıldıktan sonra kesinlikle ders ekle/sil işlemi yapılamamasıdır. Bu nedenle ödeme işlemi gerçekleştirilmeden önce ders seçimleri mutlaka kontrol edilip onaylanmalıdır.

Açıköğretim harç yatırma (aöf harç ödeme/aöf borç ödeme) yöntemleri;

Ders seçimi yapıldıktan sonra aynı sayfa üzerinden herhangi bir banka kartı/kredi kartı ile online ödeme işlemi yapılabilmektedir. Diğer ödeme yöntemleri ise;

-Kredi kartı ile harç ödeme
-Banka kartı ile harç ödeme
-Aöf online ödeme (aöf internetten ödeme)
-Mobil bankacılık ile ödeme
-Atm’den kartlı/kartsız işlemlerle ödeme

Aöf Kayıt Yenileme hakkında eksik gördüğünüz yada sormak istediğiniz konu var ise yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

Ayrıca, okulculuk.com ile iletişime geçmek için İletişim Sayfası formunu kullanabilirsiniz.

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir