Aöf İkinci Üniversite & Sınavsız İkinci Üniversite | Tüm Detaylar

"paylaşmak güzeldir."

Türkiye Eğitim Sisteminde, ikinci üniversite okumak isteyenlere çözüm; Açıköğretim Fakülteleri ve İkinci Üniversite Bölümleri. Bir kitle düşününüz ki, içerisinde; üniversite mezunları ve halen eğitimine devam eden öğrencilerden, sınavsız ikinci üniversite okumak ve bir diplomaya daha sahip olmak isteyen, bireylerden oluşsun. İşte bu kitlenin bir gün, muhtemelen kapısını çalacağı sistem Aöf İkinci Üniversite.

-Üniversite mezunları.

-Üniversite öğrencileri.

Aöf İkinci Üniversite, özellikle üniversite mezunlarına yönelik sunulan ve herhangi bir sınava tabii olunmaksızın yararlandıkları, büyük bir fırsat.

Mezunların yanı sıra, halen eğitimlerine devam eden öğrenciler de, farklı bir alan da olması koşulu ile sınavsız ikinci üniversiteye kayıt yaptırabilirler.

Üstelik, devam ettikleri mevcut üniversite programlarından, mezun olamadan kayıt sildirmek zorunda kalsalar bile, ikinci üniversite kapsamında ki kayıtları silinmeyecektir.

Aöf Ders Muafiyeti 

Aöf İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıracak adaylara, Ders Muafiyeti olarak adlandırılan bir imkan da sunulmaktadır.

Bir üniversite programından mezun olarak, Aöf İkinci Üniversiteye kayıt yaptıracaklar, mezuniyet bilgilerinin YÖKSİS sisteminde kayıtlı olması halinde, başvuru yapmaksızın, muafiyet işleminden yararlanabilirler. Eğer sistemde bilgileri yok ise istenilen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir.

Öğrenci olarak kayıt yaptıranlardan, muafiyet kapsamında ki dersleri, öğrenim gördükleri programda aldıklarını ve başarılı olduklarını belgelemeleri halinde, ilgili derslerden muaf tutulacaklardır.

Ancak; yeni kayıt oldukları programda, muafiyet kapsamı dışında kalan, diğer tüm derslerden sorumludurlar ve o derslerin tamamını almak durumundadırlar.

 Aöf Ders Muafiyeti & İkinci Üniversite Ders Muafiyeti başlıklı yazımda ders muafiyetleri ile alakalı tüm detaylı bilgiler mevcuttur.

Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite

Ülkemiz de Açıköğretim Fakülteleri olarak, eğitime açıktan devam edebilme imkanı sağlayan, en köklü üniversitemiz şüphesiz; Anadolu Üniversitesi’dir.

Bünyesinde, Açıköğretim Fakülteleri barındıran, Anadolu Üniversitesi’nin yanı sıra iki üniversitemiz daha mevcuttur. Bunlarda; İstanbul ve Atatürk Üniversiteleridir. Bunlar ile ilgili ayrıntılara, yazının devamında sırası ile değinilecektir.

Adı geçen üniversiteler; açıktan eğitim sağlamanın yanı sıra, konumuzun ana başlığını oluşturan, bir de “Aöf İkinci Üniversite” imkanı sağlamaktadır. Bu imkanın, özellikle sınavsız olarak sunuluyor olması, tercih nedenlerini arttırdığı, yadsınamaz yönünü oluşturmaktadır.

“Üniversite eğitimime farklı bir program ile devam etme düşüncesi heyecan verici” olmasının yanı sıra “şimdi kim tekrar sınava hazırlanıp bir yığın stres ile mücadele edecek” düşüncesinin nahoşluğu ağır basan kişilerin başvurduğu sistemdir; sınavsız ikinci üniversite.

Açıköğretim Fakülteleri, bu gibi isteklere, alternatif çözüm üretebilmek adına, lisans ve önlisans olmak üzere, birçok sınavsız ikinci üniversite programı açmış durumda.

Aöf İkinci Üniversite Kayıt 

Peki, sınav yok ise, aöf ikinci üniversite kayıt işlemi nasıl ve neye göre olacak?

Sınavsız ikinci üniversitenin başvuru koşulları neler?

Sadece istemek yetiyor olmamalı! Öyle değil mi?

Tabi ki öyle. İster mezun, ister halen eğitimine devam edenler olsun, sınavsız ikinci üniversite okuyabilmeleri için bir takım kurallara tabi olmak durumundalar.

Anadolu üniversitesiİstanbul Üniversitesi İkinci Üniversite ve Atatürk Üniversitesi İkinci Üniversite ile ilgili sınavsız ikinci üniversite programlarına kayıt işlemini tamamlayabilmek için, gerekli başvuru koşullarına, tüm detayları ile ulaşabileceğiniz;

Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite başlıklı içeriğimi okumanızı tavsiye ederim.

Kısaca; ikinci üniversite kayıt süreci, ilgili üniversitelerin akademik takvimlerinde, yayınladığı kayıt tarihi ile başlamaktadır. Kayıt tarihi geldiğinde, internetten bir ön kayıt niteliğinde, başvuru oluşturmak gerekmektedir.

İkinci Üniversite Harçları 

Kayıt işlemlerinin ardından ise, sırada; Öğrenim Giderleri ve gerekli durumlarda oluşan Öğrenci Katkı Paylarının, herhangi bir ödeme yöntemiyle İkinci Üniversite Harçlarının yatırılma işlemi gelmektedir.

Öğrenci Katkı Payı adındaki tutarları ilgili Bakanlar Kurulu Kararı ile Devlet tarafından karşılanacağı bildirilmiştir. Ancak bazı durumlarda bu miktarında öğrenciler tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Katkı Payları haricinde, öğrenim hizmetleri ve materyal giderlerinden oluştuğu belirtilen, Öğrenim Giderleri adında, farklı bir tutar bildirilmiştir. Bu tutar ise, ilgili üniversitenin yönetim kurulu tarafından belirlenmektedir.

İkinci Üniversite Harçları başlıklı yazımda bu konunun tüm detayları ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir.

Mevcut bir programda öğrenim görürken, farklı bir programa, Sınavsız İkinci Üniversite ile kayıt olabilmek, her ne kadar fırsat olarak değerlendirilse de, bu iş için, ciddi bir emek verilmesi gerektiğine inanıyorum. Burada, kişisel görüş olarak, iki farklı üniversite programını, aynı anda yürütebilmenin, zorluğuna dikkat çekmek istiyorum.

Derslerin yoğunluğu ve Açıköğretim kapsamında olmasından dolayı, sadece bir programda bile zorlanmak olası iken, ikinci bir üniversitenin çok daha zor olacağını önceden kestire bilmek mümkün.

Kendi kendine öğrenilme prensibi benimsenerek hazırlanan, Aöf Programlarında iki üniversite okumak, kolay iş olarak değerlendirilmemelidir.

Bununla birlikte zor olmasından bahsediyoruz, imkansız olmasından değil. Kaldı ki, hali hazırda bahsettiğim konunun, birçok örneği olması da muhtemel.

Öğrencilere düşen görev, mevcut program ile seçeceği programın ikisinde de, başarılı olabileceklerine inanmaları gerekmektedir.

Mevcut düzenlerinin yanı sıra, kayıt olacakları ikinci bir programı ve derslerini çok iyi araştırmalılar.

Unutulmaması gereken, “Başarı” ilk önce inanmak ve uğrunda harcandığı emek ile doğru orantılıdır.

Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri

Gerek bir mezun, gerekse halen öğrenime devam eden öğrenci gözüyle, Aöf İkinci Üniversite konulu yazımıza devam ediyoruz. İkinci Üniversite okumaya karar verdik varsayıp, hangi programı istediğimize geçmemiz gerekiyor. Yada var olan bir program sayesinde de ikinci üniversiteye karar vermiş olabilirsiniz.

Bu bölümümüzde İkinci Üniversite bölümlerine ve hangi üniversitelerde hangi programların olduğuna bakalım. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ikinci üniversite okuyabileceğimiz, toplamda üç farklı üniversite ve beş farklı fakülte bulunmaktadır.

 Sınavsız İkinci Üniversite Hangi Üniversitelerde Var? 

Anadolu Üniversite; Açıköğretim, İktisat ve İşletme olmak üzere üç farklı fakültesi ile ikinci üniversite imkanı sunmaktadır.

Atatürk Üniversitesi; Açıköğretim Fakültesi.

İstanbul Üniversitesi; Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi.

Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite Bölümleri

Bu Üniversitenin;
▬Açıköğretim Fakültesinde; otuz yedi(37) Önlisans ve yedi(7) Lisans.

▬İktisat Fakültesinde; altı(6) Lisans.

▬İşletme Fakültesinde ise beş(5) Lisans programı Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında tercih edilebilecek programlar mevcuttur.

atatürk üniversitesi ikinci üniversite bölümleri 

Atatürk Üniversitesi ise Açıköğretim Fakültesi Lisans ve Önlisans programları ile Sınavsız İkinci Üniversite olanağı sunmaktadır.

Fakültenin İkinci Üniversite kapsamında başvurulabilecek, toplamda altı(6) Lisans ve yirmi yedi(27) Önlisans programı mevcuttur.

istanbul üniversitesi ikinci üniversite bölümleri

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin sunduğu sınavsız ikinci üniversite program listesini ise on(10) Lisans ve sekiz(8) Önlisans Programları oluşturmaktadır.

Anadolu, İstanbul ve Atatürk Üniversitelerinin İkinci Üniversite kapsamında eğitim verdiği, lisans ve önlisans programları hakkında detaylı bilgilere, ilgili üniversitenin yukarıda verdiğim resmi wep site linkleri aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde, Aöf İkinci Üniversite kapsamında tam üç üniversitenin onlarca programı olmasına rağmen, siz “hala aynı anda iki üniversite okumak” yada “fazladan bir üniversite diplomasına daha sahip olma” fırsatını değerlendirmede kararsız mısınız?

İletişim Sayfası aracılığı ile benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca konu ile alakalı görüş, öneri ve sorularınızı yorum bırakarak bana iletebilirsiniz.

 

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir