Aöf Ders Muafiyeti & İkinci Üniversite Ders Muafiyeti

"paylaşmak güzeldir."

İkinci üniversite kapsamında, sınavsız, Açıköğretim Fakültelerinden her hangi birine kayıt yaptıracaklar için sunulan, aöf ders muafiyeti işlemleri üzerine sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Açıköğretim Fakültelerinde öğrenim görmek isteyen adayları ilgilendiren ders muafiyeti konusunun tüm detaylarına yazımızda ulaşabileceklerdir.

Muafiyet Nedir?
Aöfde Ders Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?
İkinci Üniversite Okuyanlar Hangi Derslerden Muaf Olabilir?
Aöf’de Ders Muafiyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Muafiyet Nedir?

Üniversitede muafiyet, sorumlu olunan derslerin, daha önce başka programlarda öğrenci iken, alınmış ve başarılı sayılmış olmaları durumunda, derse olan sorumluluğun düşürülmesi anlamına gelmektedir.

Muafiyet, üniversitelerin aday öğrencilerinin, önceki eğitimlerinde aldıkları ve başarılı oldukları derslerde, sorumluluğu kaldırması, yani adı geçen dersten öğrenciyi muaf tutması olarak tanımlanmaktadır.

Peki, bahsetmeye çalıştığımız ders muafiyeti Açıköğretim’de nasıl uygulanmaktadır?

Konumuz Aöf İkinci Üniversite olduğundan sadece bununla alakalı “Aöf ders muafiyeti” işlemlerine değinmeye çalışacağız.

İkinci Üniversite Okuyanlar Hangi Derslerden Muaf Olabilir?

Ülkemiz Eğitim Sisteminde, bünyelerinde Açıköğretim Fakültelerini barındıran Anadolu, İstanbul ve Atatürk Üniversiteleri yeni kayıt yaptıracak öğrencileri için, ilgili yönetmelikler gereğince “Ders Muafiyet” işlemi uygulamaktadır.

Bu üniversiteler, en son değişiklik yapılan yönetmeliklere göre;

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II
Türk Dili I – II
Yabancı Dil I – II gibi ortak kabul edilen dersler üzerinde muafiyet işlemi uygulamaktadırlar.
Bunların dışında her hangi bir muafiyet işleminde bahsedebilmek ne yazık ki mümkün değildir.

Aöf’de Ders Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?

Açıköğretim Fakültelerine kayıt olmak isteyen adaylardan, daha önce bir üniversiteden mezun olanlar, yukarıda ki dersleri doğal olarak almış ve başarılı olmuş sayıldıklarından ders muafiyet işleminden yararlanabilmektedirler.

Bunun dışında, halen bir yükseköğrenim programında eğitim gören adaylardan yukarıda bahsedilen dersleri almış ve başarılı olduklarını ilgili belgeler ile üniversiteye başvurmaları halinde ders muafiyetinden yararlanabileceklerdir.

Özetle;
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II
Türk Dili I – II
Yabancı Dil I – II derslerini önceki üniversitelerinde almış olmak ve başarılı sayılmak Aöf’de Ders Muafiyet işlemlerine kapı aralamaktadır. Tabi bunları belgelendirmek koşulu ile.

Ders Muafiyetinde önemli sayılabilecek bir diğer konu ise; halen öğrenim gören adaylar için, ilgili dersleri yıllık sistemde olduğunu, belgelendirdiği Transkript (Not Durum Belgesi)’inde mutlaka belirtmesi gerektiğidir.

Aksi halde, Açıköğretim Fakülteleri bu durumu, seçmeli ders olarak sadece dönemlik algılamakta ve yalnızca ilgili döneme ait dersten muaf tutmaktadır.

Örneğin; Not Durum Belgesinde Türk Dili dersinden geçer notu belgelendiren bir aday, ayrıca bu dersi yıllık sistemde aldığını belirtmez ise,

Açıköğretim Fakültesi, bunun bir seçmeli ders olduğunu algılayarak, birinci yarıyıla karşılık gelen Güz Dönemi dersi olarak sadece “Türk Dili I” dersinde muafiyet işlemi uygulayacak. Dolayısı ile öğrenciyi, Türk Dili II adlı dersten sorumlu tutacaktır.

Aöf Ders Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adayların, internetten ilk kayıt işlemleri sırasında, karşılarına gelecek olan “Ders Muafiyeti”  adındaki arayüzde bir ön başvuru niteliğinde olan formu doldurmaları gerekmektedir.

İlk kayıt sırasında ders muafiyeti ile ilgili kısmı doldurmadan kayıt oluşturan adaylar, daha sonradan muafiyet başvurusunda bulunamayacaklardır. Bu nedenle ilk kayıt aşamasında bu adımı atlamamak oldukça önem arz etmektedir.

İlk başvuruların ardından, üniversitelerce istenilen belgeleri eksiksiz olarak ulaştırmaları gerekmektedir. Yayımlanan başvuru tarihlerin bitiminden sonraki 45 gün içerisinde Ders Muafiyet sonuçların açıklanacaktır.

Açıklanma tarihinden sonra ise, adaylara, sonuçlar ile alakalı 5 günlük itiraz süresi tanınmaktadır. İtiraz süresi sonrasında iletilen itirazların değerlendirilmeyeceği ilgili üniversiteler tarafından duyurulmuştur.

Bu nedenle, sonuçlara olası itirazların 5 günlük süre içinde yapılması önem arz etmektedir. İtiraz işlemi ise, üniversitenin bürolarda verdiği, itiraz formunun doldurulup teslim edilmesiyle yapılmaktadır.

Her Eğitim Öğretim yılında, ilgili üniversitelerin yeni kayıtlar ile birlikte ders muafiyet başvuruları adına detaylı tüm bilgiler internet sitelerinde paylaşılmaktadır. Adayların kayıt işlemleri öncesinde, mutlaka, belirtilen adımları ve yayınlanan klavuzları dikkatle incelemelerini, olası bir yanlış adıma izin vermemeleri adına kesinlikte tavsiye ederim.

Yazımızda, Aöf Ders Muafiyeti konusu ile alakalı, genel bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. Kişisel olarak, ders muafiyetleri için detaylı bilgilere, ilgili üniversitelerin Muafiyet Birimleri ile iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız var ise aşağıya yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

10 Responses

 1. Emel Çelik dedi ki:

  Merhaba suan Anadolu Üni. Öğrencisiyim bu yıl Atatürk universitesindende mezun oldum belirtilen derslerin bir kısmını zaten Anadoluda da verdim ingilizce 2 Türk Dili 1/2 derslerim kaldı diğer universitede hepsini verdim şimdi bu kalanlardan muaf olabilirmiyim?

 2. Hilal ACAR ÖZTÜRK dedi ki:

  Merhaba, Sosyoloji mezunuyum. Şimdi 2. Üniversite olarak Sosyal Hizmetler okumak istiyorum. Birçok ortak dersimiz var muafiyet durumu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

 3. Emre dedi ki:

  Lisansta pdr 1.sinifı bitirdim aynı zamada ata aof adalet 1.sinifı bitirdim. adalet 2.sinif zorunlu dersleri transkriptimi göndersem muaf ederlermi ve belli bi tarihi varmı? Teşekkür ediyorum şimdiden.

 4. Meryem Tepehan dedi ki:

  Merhaba başvuruda sadece Türl dili ve İnklap tarihi geliyor halbuki ingilizce 1,2 yide geçtiğim dersler onlardan nasıl muaf olabilirim

  • Onur Kocadayı dedi ki:

   Merhaba. Sadece başvuruda gelen derslerinizde muaf olabiliyorsunuz maalesef. Geçtiğiniz dersleriniz de ise içeriğe bakıp karar veriyor üniversite kurulu.

 5. Semra Artan dedi ki:

  merhaba ikinci üniversite olarak ön başvurumu yaptım.Başvurum onaylanırsa kayıt için ödeme yapacağım.Muafiyet başvurusu görmedim.Kaydım tamamlandıktan sonra işlem yapabilir miyim .Şuan yapmam gereken bir şey var mıdır yardımcı olur musunuz

 6. Celalettin dedi ki:

  Orta öğretimde de yabanci. Dili almanca olarak gördüm su anda ataturk universitesi sosyal hizmetler 2.sinifta aciktan okuyorum ingilizce dersinden muaf olabilirmiyim. Teskurle

 7. aykutsoner.55 dedi ki:

  Merhaba Anadolu üniversitesi AÖF sosyoloji den mezun olunca tekrar AÖF felsefe okusam derslerin neredeyse yarısı aynı onlardan muaf olabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir