Anlıyorum Ama Konuşamıyorum

"paylaşmak güzeldir."

“Anlıyorum ama konuşamıyorum.” Ülkemizde birçok kişini ortak problemi. Dersimizingilizce.com wep sitesinin kurucusu ve bir İngilizce Öğretmeni ve Eğitimci olan Salih UYAN’ın “Anlıyorum Ama Konuşamıyorum” ismiyle “carpadiem yayınevinde” yayımladığı “İngilizce Öğrenme” ana konulu kısa romanını okudum.

Oldukça etkileyici bir kitap olmasından ve “İngilizce öğrenmek” gibi geniş bir yelpazeye sahip konunun, en kritik noktalarına ustaca dokunuşlarda bulunmasından dolayı, kitabı bloğumda işlemeye karar verdim.

 

Kanaatimce, yazarın amaçlarından ilki, İngilizce öğrenmek isteyenlere verilebilecek ilk ve en önemli dersin, daha yolun başında kazandırmayı amaçladığı bir “farkındalık yaratma” durumudur. Bu yönüyle atılacak ilk adımın ne kadar sağlam olmasının gerekliliğini hissettirmekte ve deyim yerindeyse “başlamak bitirmenin yarısıdır” cümlesine can vermeyi başarmaktadır.

Yazar Salih Uyan, bu kısa romanını; genel olarak, iki ana kahraman arasında geçen dialoglar şeklinde kaleme almıştır.

Liseden mezun olup, bir yandan da çalışabilmek için iş arayan İlker ve İlker’in İngilizce öğrenebilmesine büyük katkılar sağlayan, İngilizce öğretmeni Hasan.

İlker’in, iş bulabilmek için ingilizce öğrenmesi gerektiğine inanması ve İngilizce öğrenmeyi düşünen hemen herkesin ilk aklına gelen “özel bir ingilizce kursuna gitme” fikrini, (hiç de şaşırtıcı hale bürünmeden) doğru kabul etmesi, dolayısıyla İngilizce Kurslarını araştırmaya başlaması, her ne kadar sıradan gözüksede, okura, sıradışı gelişmelerin yaşanacağını hissettirmektedir.

Henüz kendine uygun bir İngilizce kursu bulamayan İlker’in, bir gazetede yayımlanan ve Hasan tarafından kaleme alınan “İngilizce Öğrenme” yazı dizisi gözüne takılmakta.

Yazıyı, genel bir ümitsizlik hali ve biraz da önyargılarının hakimiyetinde okumasına rağmen, etkilenmiş olacak ki, gazete binasına giderek, ilk başlarda gazeteci-yazar olduğunu zannettiği, içerik sahibi ile tanışma girişiminde bulunur.

Sıradan bir tanışma edasıyla gerçekleşen ilk görüşme, sıra dışı bir eğitim programına dönüşmekte, İngilizce öğretmeni Hasan’ın teklifiyle, on dört gün sürecek bu eğitim programı, buluşacakları yeri önceden Hasan’ın belirlemesi şartı ve her gün İngilizce öğrenme konusu üzerine, yapacakları konuşmaları kapsamaktadır.

İlker, aklında ki hemen her soruya oldukça mantıklı cevaplar bulabilecek, bu konuşmaların ardından büyük bir farkındalığa kavuşacak, korktuğu ve başaramayacağına inandığı İngilizce öğrenme konusuna, çok farklı yönlerden bakmayı öğrenecektir.

Devamında ise farkına vardığı ve kendine en uygun olan yöntemleri belirleyip, sabırla gösterdiği istikrar sayesinde, başarının da kaçınılmaz olacağını tecrübe edecektir…

İngilizce öğrenme konusuna dair: gramer eğitimi, klasik ingilizce eğitimi, çoktan seçmeli sınavların zararları, geçmişte yapılan hataların mirası travmalar, yurtdışına çıkmanın önemsizliği, özel kurs ve dil okullarının tabuları, İngilizce edinmek ve öğrenmek arasındaki farklar, kültür erozyonu, yabancı dil ediniminde anadilin önemi, vb. gibi oldukça zengin konu başlıklarınının, mantıklı karşılıklarını bulabileceğiniz bir eser olduğunun teminatını vermek isterim.

İngilizce Öğreniminde tabu haline gelmiş doğru bilinen tüm yanlışların gözler önüne serildiği bu kitabın, özellikle ingilizce öğrenmek isteyip, asla başaramayacağına inanan ve sorunun kendine ait olduğunu düşünen hatta nereden başlayacağını dahi bilemeyen her insanın, kelimenin tam manasıyla, baş ucu kitabı olabilecek niteliğe sahip olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca, yazarımız bu kitabında, bir yabancı dil öğrenebilmenin ölçüsü kabul edilen “hedef dile maruz kalma” kalıbını olabildiğince kavranabilir hale getirmektedir.

İngilizce Öğrenme çalışmalarımda yararlanacağım rehberlerden biri olan bu kitabı, benimle aynı isteğe sahip herkese, ısrarla tavsiye edeceğim şüphesizdir.

Bu başarılı eseri, ülkemiz insanlarına kazandırdığı için, kendi adıma Sayın Salih UYAN’a teşekkürlerimi sunarak içeriğimi tamamlamak istiyorum.

Sonuna kadar sabırla okuduğunuz için çok teşekkür ederim. İletişim

Aşağıya, “Anlıyorum Ama Konuşamıyorum” adlı kitabı, satın alıp okumak isteyenler için linkler bırakıyorum.

İdefix

Kitap Yurdu

Kaynak: Eğitimci Yazar Salih Uyan’ın “Anlıyorum Ama Konuşamıyorum” adlı kitabı.

Daima çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile;
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir