Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite

"paylaşmak güzeldir."

Anadolu üniversitesinin; açıköğretim, işletme ve iktisat fakültelerinin açıköğretim programlarına Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite kapsamında kayıt yapabileceklere ve kayıt koşullarına değinmeye çalışacağız.

Tahmin edileceği üzere Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversitede okumanın bazı şartları vardır. İlgili üniversite bu konuda bildirdiği şartları paylaşmak üzere bu makaleyi hazırlamış bulunmaktayım. Umarım fayda sağlayabilir.

Bu şartları kitle bazında kategorilere ayırarak aktarmanın daha anlaşılır olacağı kanaatindeyim. Aslında konuyla alakalı araştırma yapanların sadece kendi kategorilerine yoğunlaşarak istedikleri bilgilere daha kısa sürede ulaşabilmelerini amaçladığımdan bu yöntemi kullanmaktayım.

Kitlelere Göre Kayıt Koşulları

 1. Örgün Eğitim Lisans Mezunları
 2. Örgün Eğitim Önlisans Mezunları
 3. Açıköğretim Eğitim Sistemi Lisans ve Önlisans Mezunları
 4. Örgün Eğitim Lisans ve Önlisans Öğrencileri
 5. Anadolu Üniversitesi Aöf Lisans ve Önlisans Programı Öğrencileri
 6. İstanbul ve Atatürk Üniversiteleri Açıköğretim Fakülteleri Lisans ve Önlisans Öğrencileri

Yukarıdaki kategorilerin her birinin ayrıntılı açılımına alt başlıklar halinde yazının devamında ulaşacaksınız.

Öncelikle; adı üzerinde ikinci üniversitenin ilk şartı olarak bir örgün üniversite, uzaktan eğitim veya açıköğretim fakülteleri kapsamında eğitim görüyor veya üniversite mezunu olma şartı gelmektedir.

Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim gören bir öğrenci Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültelerinde bir programa ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmektedir.

Ancak; Anadolu Üniversitesi, kendi Açıköğretim Fakültelerinde okuyan bir öğrencisine ikinci üniversite imkânını tanıyabilmesi için mezun olma şartı koşmaktadır.

Anadolu Üniversitesi’nin İkinci üniversite kapsamında şart koştuğu bir başka kural, hali hazırda okuduğu programın dışında bir alan seçme zorunluluğu olmasıdır.

Örneğin Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programında öğrenim gören bir lisans öğrencisi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Lisans programına sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmesi söz konusu olamamaktadır.
Ancak ve ancak okuduğu alanın dışında farklı alanlara kayıt oluna bilmektedir.

Aynı Anda İki Örgün Üniversite Okunur mu?

İkinci üniversite konusunda yanlış algılanan bir durum ise aynı anda iki örgün lisans veya örgün ön lisans programlarında okuna bilinir anlayışıdır. Hâlbuki böyle bir sistemin varlığı söz konusu değildir.

İkinci üniversite okumak isteyen bir üniversite öğrencisi veya mezunu sadece Acıköğretim fakülteleri lisans veya ön lisans programlarına kayıt yaptırabilir.

Bir öğrencinin hâlihazırda okuduğu program eğer; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemi ile eğitim veren fakültelerinden birinde ise sınavsız ikinci üniversiteye kayıt yaptırabilmesi için mutlaka mezun olması gerektiğine değinmiştik.

Burada kendimden örnek vermek istiyorum. Hâlihazırda öğrencisi olduğum Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Felsefe Lisans programı. Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim fakültesi programlarından, alanım dışında farklı bir programa kayıt olmak istiyorum diyelim. Bunun için mutlaka AÖF Felsefe Lisans programından mezun olmam gerekmektedir.

Ancak, ülkemizde AÖF sistemi ile eğitim veren diğer üniversitelerinden birinde okuyor olmak ve Anadolu Üniversitesinde ikinci üniversitesine kayıt yaptırmak için mezun olma koşulu bulunmamaktadır.

İstanbul Üniversitesi Açık ve uzaktan eğitim fakültesinde herhangi bir lisan programı okuyan bir öğrenci Anadolu üniversitesi ikinci öğretim kapsamında istediği lisans veya önlisans programlarından birine, kendi alanı dışında olması şartı ile kayıt yaptırabilir. Mevcut programı önlisans ise sadece önlisans programlarına kayıt olabilir.

1. Örgün Eğitim Lisans Mezunları

Başlık ile tanımlanan bireylerin Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite imkânından yararlana bilen en uygun grubu oluşturmaktadır. Bu gruptaki kişiler lisans veya önlisans olmak üzere istedikleri programlara kayıt olmaları mümkündür. Burada üniversite tek bir şart koşmaktadır. O da kendi alanları dışında bir program seçme zorunluluğudur.

2. Örgün Eğitim Önlisans Mezunları

Başlığı oluşturan bireyler ise yine kendi alanları dışında kalan sadece önlisans programlarından birine kayıt yaptırma haklarına sahiptirler. Örgün önlisans mezunları AÖF’nin Lisans Programlarından birine sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmeleri söz konusu değildir.

3. Açıköğretim Eğitim Sistemi Lisans ve Önlisans Mezunları

Ülkemizde Açıköğretim Sistemi Lisans ve Önlisans Mezunu olmanın herhangi bir Örgün mezunu olmak ile arasında yapısal olarak hiç bir farkı bulunmadığı gibi, Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında da bir farklılık oluşturmadığını görmekteyiz.

Şöyle ki; AÖF Lisans mezunları, tek şart olarak alan dışı bir program olması halinde, Lisans veya Önlisans programlarından birine kayıt olabilmektedirler.

Önlisans mezunları ise, tıpkı Örgün Önlisanslılar gibi kendi alanları dışında bir önlisans programı seçebilmektedirler.

4. Örgün Eğitim Lisans Öğrencileri

Kategorilerimizin dördüncü maddesini oluşturan Örgün Lisans öğrencileri de aynen mezunlar gibi alan dışı olma kaydıyla Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında Lisans veya Önlisans Programına kayıt yaptırabilmektedirler. Üstelik sonradan Örgün Lisans Eğitiminden mezun olamayıp programından kaydını sildirmesi halinde dâhil mevcut sınavsız ikinci üniversite kaydı silinmemektedir.

5. Örgün Eğitim Önlisans Öğrencileri

Örgün Eğitim Önlisans Öğrencileri Anadolu Üniversitesi ikinci üniversite kapsamında yine kendi alanı dışında bir Önlisans programı istemeleri halinde kaydını yaptırabilirler. Tıpkı lisans öğrencilerinde olduğu gibi örgün eğitimlerinden kayıtlarını sildirseler dâhil AÖF ikinci üniversite kayıtları silinmeyecektir.

6. İstanbul ve Atatürk Üniversiteleri Açıköğretim Fakülteleri Lisans ve Önlisans Öğrencileri

Anadolu Üniversitesi Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, kendi bünyesi haricinde bulunan açıköğretim öğrencilerine kayıt hakkı verebilmek için mezuniyet şartı koşmamaktadır.

Şöyle ki, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde Eğitim gören bir öğrencinin Anadolu Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kapsamında bir programa kayıt olabilmesi için istenilen tek şart alan dışı bir program olmasıdır.
Diğer kurallar ise aynen geçerlidir. Lisans öğrencisi ise Lisans veya önlisans, Önlisans öğrencisi ise sadece önlisans programlarından birini tercih edebilmeleri gibi.

Okuduğunuz içerikte, Anadolu Üniversitesi’nin  İkinci Üniversite kapsamında kayıt olabilmemiz için gerekli olan şartlar anlatılmaya çalışılmıştır. Bu şartların ardından, gelecek hayalleri arasında, ikinci bir üniversite okumak olan bireylerin ilgileneceğini düşündüğüm, İkinci Üniversite Harçları başlıklı yazıma da göz atmalarını tavsiye ederim.

Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite başlıklı konumuzu hedef kitlesini oluşturabilecek özelliklere sahip olduğunu düşündüğüm başlıklar halinde özetleme çalıştım. Konuyla alakalı herhangi bir sorunuz var ise yorum yaparak bana yöneltebilirsiniz.

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

2 Responses

 1. Serhat dedi ki:

  Van yyu universitesi onlisans ogrencisiyim.Anadolu aöf laborant ve veteriner sağlık bölümüne internet uzerinden onbasvurumu yaptim ekrana şu yazı geldi. tebrikler on basvurunuz basarılı bir sekilde tamamlanmistir.ardindan anadolu aof ogrenci temsilcisiyle gorustum kesin kayit tarihinde bilgilendirilecegim soylendi.agustos eylul ayinda.
  Ders muafiyeti harc odeme kesin kayittan sonra mı yapilacak?
  Ikinci sorum şu sinavsiz ikinci universite hakkı sadece bir seferliğine mahsus mu?yani diyelim ki kesin kayit yaptirdim anadolu universitesi aof de ogrenciyim.peki sinavsiz ikinci universite adı altinda istanbul universitesi aof de baska bir onlisans bolumude secebiliyor muyum aynı yil icinde?
  Ucuncu bir sorum şu aof nde kayit dondurma olayı var mı varsa nasil oluyo?
  Dorduncu ve son sorum şu diyelim ki anadolu aof laborant ve veteriner saglik programindan mezun oldum sinavsiz ikinci universite adı altinda ucuncu bir universite okumak adina basvuru yapabilir miyim?

  • Onur Kocadayı dedi ki:

   Öncelikle merhaba Serhat.

   1. İkinci üniversite kesin kayıt evraklarından bir tanesi harç ücretinin banka dekontudur. Dolayısı ile kayıttan önce ödeme yapman gerekecek. Ders muafiyet başvuru tarihleri de kayıt tarihinden önce üniversite tarafından açıklanacaktır.

   2. Anadolu üniversitesi ikinci üniversite yönetmeliklerinde “Açıköğretim programlarında kayıtlı öğrencilerin ikinci üniversite sistemine kayıt yaptıramaz.” ibaresi yer almakta. Ancak İstanbul üniversitesinde böyle bir ibareye denk gelmedim. Yine de kesin bilgi için, İstanbul Üniversite ile iletişime geçmeni öneririm.

   3. Açıköğretim Sisteminde “kayıt dondurma” adı altında bir sistem yok. Yayımlanan son öğrenci klavuzunda, önlisansın programlarının 8 yarıyıl lisans programlarının ise 14 yarıyıl (kayıt yenileme işlemleri yapılmasa dahi) kayıtlar silinmeyecek.

   4. Bir açıköğretim önlisan programından mezun olduğunda farklı bir önlisans programına sınavsız olarak başvurma imkanın devam etmektedir.

   Öğrencilik Hayatında başaralılar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir