Amacımız İngilizce Öğrenmek Mi? İngilizce Edinmek Mi?

"paylaşmak güzeldir."

Öncelik “İngilizce öğrenmek yerine İngilizce Edinmek” kavramının açıklamaya ve aradaki farkı görmeye çalışacağız. İngilizce’nin öğrenmek ve edinmek arasında ne gibi farklar olabilir? İngilizce’yi bir iletişim aracı olarak kullanmak isteyenlere hangi kavram daha faydalı bir farkındalık kazandırabilir?

İngilizce Öğrenmek ile İngilizce Edinmek Arasındaki Farklar

İngilizce Öğrenmek

Ülkemiz, klasik İngilizce eğitim sisteminde tamamen “öğrenmek” amaçlı dersler sunulmaktadır. Daha doğrusu “İngilizce’ye” daima bir ders gözüyle bakılmaktadır.

Tamamen gramer ağırlıklı dersler verilerek ve öğrenciye nihayi amaç olarak “dersten geçer not alma” amacı aşılanmaktadır.

Amaç olarak kendine dersten geçme fikrini seçen her başarılı öğrenci dersten pekala geçmekte fakat ne yazık ki İngilizce Öğrenme konusunda bir adım dahi yol alamamaktadır.

İngilizce Edinmek

Her yıl, sayısını tam olarak bilemediğimiz, milyonlarca insan “İngilizce Konuşmaya” başlıyor. Bu büyük insan topluluğunun da yine tahmini hesaplara göre yüzde doksan gibi büyük çoğunlunu “İngilizce Dili Konuşulan Ülkeler” de doğan çocuklar oluşturuyor.

İlk bir yıl çevrelerinde ki tüm sesleri işitiyorlar. Her yeni işittikleri kelimelere günde binlerce kez tekrar tekrar maruz kalıyorlar.

Bir yılın sonunda Anlıyorlar Ama Konuşamıyorlar.

Dünyaya geldikten yaklaşık iki yıl sonra da; söylenenleri de anlıyor dahası İngilizce Konuşmaya başlıyorlar. Yüksek ihtimalle de konuşmaya başladıktan yaklaşık on yıl kadar sonra ilk gramer konuları ile karşılaşıyorlar.

Bu insanlar üzerinden “ortak özellik çatısı” oluşturmaya çalıştığımız da ise görüyoruz ki; İngilizce’yi yeni konuşmaya başlayan her çocuk, yalnızca dili edinme yolunu tercih ediyor. Onlar için şüphesiz ki; “İngilizce” asla, öğrenilmesi gereken bir ders değil, ihtiyaçlarını giderebilmek için edinmek zorunda kaldıkları bir dil statüsünde.

İngilizce Edinme konusunda hiç ama hiç zihinlerin bulanmasına izin vermeden, incelenmesi gereken tek noktanın; yaşamın bu doğallığı olduğunu düşünüyorum.

Ne zaman ki; İngilizce’ye ihtiyaçlarını gidermek zorunda olan bir çocuğun baktığı gözle bakar isek, o zaman tüm problemleri kolayca çözmüş olacağımıza inanıyorum.

Ancak bu bakış açısıyla; İngilizce’nin öğrenilmesi gereken ders değil Edinilmesi gereken bir dil olduğunun farkına varabiliriz.

Daima çocuk ruhlu ve
Hep mutlu, kalmanız dileği ile
Hoşça kalın,
okulculuk.com’la kalın…

"paylaşmak güzeldir."

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir